Odkazy na články

Výnimočný dom v jame ocenený na Stavbe roka 2011
[20.3.2012, Môj dom]
Rafinovaný. Takýto prívlastok azda najviac vystihuje rodinný dom, ktorý nedostal za úlohu pútať pozornosť okoloidúcich na prvý pohľad. Keď ale prekročíte bránu stavby skromne učupenej na začiatku celkom novej ulice, už vás neprestane ohurovať. Začne od cesty neviditeľným spodným podlažím, ktorého časť pokrýva zelená strecha, otvorí pred vami priestor štýlového átria a nakoniec vás prekvapí tridsaťmetrovou celoplošne zasklenou fasádou v tvare poloblúka. Najoriginálnejší prvok tohto domu nehľadajte. Také sú totiž všetky.


A3UM - magazín o dizajne a architektúre
[23.10.2011, Slovenská televízia]
Pilotný diel magazínu o dizajne a architektúre sa skladá z troch častí, ktoré spája motív skla (v exteriéri, interiéri a dizajne) a revolučného, odvážneho prístupu k tradícii. Prvá časť predstaví rodinný dom – Vila Kĺzavá, od významného slovenského architekta Ľubomíra Závodného. Tretiu časť prepája s prvou postava architekta Závodného, pre ktorého (a pre odbornú verejnosť všeobecne) bratislavské Krematórium (autora Ferdinanda Milučkého) predstavuje asi najlepšie architektonické dielo na Slovensku.


Architekt: Pri stavbe kostola je klientom Boh
[18.6.2011, SME]
Kostol je historická stavba s vežou a zvonom, ktorá sa zaplní najmä v nedeľu, a ktorá sa nachádza na dobrom mieste v dedinách a mestách, najčastejšie neďaleko krčmy. Takto by mohla znieť odľahčená definícia chrámu pre veriacich.


Cesty víry
[6.6.2010, Česká televízia]
Program Českej televízie „Cesty víry“, ktorý pripravili K. Rechlík a J. Nosek, nahliada do nových duchovných centier v hlavnom meste Slovenska. V úvode relácie je predstavené Pastoračné centrum a Kostol Kráľovnej rodiny v Bratislave na Teplickej ulici.


Cassovar Bussines Centrum - polyfunkčný komplex medzi históriou a budúcnosťou
[27.5.2010, Tlačové centrum T-Systems]
Geografický stred mesta Košice získava novú dominantu. Na hranici historického jadra a nového mesta sa 27. mája otvára ďalšia etapa veľkorysého polyfunkčného komplexu CASSOVAR. Na mieste bývalého pivovaru vzniká neprehliadnuteľný súbor stavieb v celkovom investičnom náklade 100 miliónov eur.


Polyfunkčný komplex v Petržalke
[9.4.2010, ASB architektúra - stavebníctvo - biznis]
Lokalita Petržalky v spojení s bývaním zvyčajne nevyvoláva najlepšie asociácie. Hromadná bytová výstavba predchádzajúceho režimu tvorí už niekoľko desaťročí charakteristickú panorámu, na ktorú sa pozerá historická časť mesta. V ostatných rokoch sme svedkami toho, ako sa developeri v spolupráci s architektmi pokúšajú vtlačiť betónovej krajine za Dunajom novú tvár. K dotvoreniu petržalskej scenérie najnovšie prispel aj polyfunkčný komplex TatraCity.


Metropolitan Star chcú otvoriť v roku 2012
[26.11.2009, Bratislavské noviny]
Obyvatelia Bratislavy by sa v roku 2012 mohli dočkať nového kina ako náhrady za zbúrané kino Hviezda. Kino bude súčasťou komplexu Metropolitan Star, ktorý nedávno získal právoplatné územné rozhodnutie.


Na návštěvě v bratislavské vile Hrozno
[20.11.2009, Životní styl]
Projekt soukromé vily „Hrozno“, pocházející z dílny architektonického ateliéru Závodný AA nás oslovil svou čistotou a jednoduchostí. Souzněním mezi strohými geometrickými tvary, přírodou a starou Bratislavou, ve které se dům nachází.


Bratislava: TatraCity dotvorením Einsteinovej "biznis triedy"
[2.11.2009, Stavebné fórum]
Nie je to dávno, čo v bratislavskej Petržalke pribudlo Relaxx centrum, ktoré svojím architektonickým riešením rozhodne prekročilo slovenské hranice. Dnes to isté platí o jeho blízkom susedovi - v týchto dňoch dokončenom a skolaudovanom komplexe TatraCity, ktorý ponúka moderné bývanie spĺňajúce najvyššie štandardy. A zároveň efektným spôsobom dotvára líniu nákupno-administratívnej Einsteinovej ulice. Obe dominanty pochádzajú z architektonickej dielne Ľubomíra Závodného.


Bývanie na Hradnom kopci odmieta priemer
[23.3.2009, ASB architektúra - stavebníctvo - biznis]
Hradný vrch v Bratislave a jeho blízke okolie bude vždy lukratívnym miestom. Bývanie v tejto lokalite patrí k spoločenskej prestíži, vstup architekta do prostredia staršej zástavby je zase jeho autorskou výzvou. Platí to aj pre dva samostatné viladomy s názvom Castle Hill Residence na Mudroňovej ulici, ktoré síce vyrástli v jasne zadefinovanom územnom pláne, ale ten nebol príťažou. Naopak, bol prostriedkom pevného konceptu, pričom bonusom bola parcela s veľkorysou záhradou. „Aj preto sme si menej všímali hlučnú Mudroňovu ulicu a otočili sme sa k slnku a výhľadu na Fialkové údolie,“ vysvetľuje koncept Ing. arch. Ľubomír Závodný, ktorý aj v tomto prípade potvrdil svoj rukopis: rešpektovanie kontextu stavby v prostredí, voľné prelínanie vnútorného a vonkajšieho priestoru, geometrická skladba priestorov a dôraz na architektonický detail.


Ďalší z návrhov na riešenie Staromestskej spája
[27.11.2008, Bratislavské noviny]
Na workshope o novom riešení Staromestskej ulice prezentovali nedávno svoje návrhy aj autori z Architektonickej kancelárie Závodný AA. Boli jednou z kancelárií, ktoré oslovil hlavný architekt mesta Štefan Šlacha.


Architekt. Ani diktátor, ani ohýbač chrbta
[6.8.2008, PROFIT / Jozef Ryník]
Architekt Ľubomír Závodný začínal svoju profesionálnu dráhu ako projektant obchodných stavieb. Tých sa nevzdal dodnes. V portfóliu realizovaných projektov má aj rodinné domy, kostoly, kaviareň či banky. Architekt má podľa neho zvládnuť všetky typy stavieb. Špecializovať sa iba na jednu oblasť by bolo zabíjanie kreativity. A tá je v tejto práci podstatná.


Condominium Renaissance
[21.7.2008, ASB architektúra - stavebníctvo - biznis]
Nad Devínskou cestou v Bratislave sa nedávno dokončil bytový projekt Condominium Renaissance. Medzi Matejkovou ulicou, Devínskou cestou a údolím Jurigrad vyrástlo sedem terasových domov s jemným, mierne sa obmieňajúcim a variujúcim tvaroslovím. Bývanie kondominiálneho typu spolu s kvalitou architektúry a ponúkaných služieb zúročuje danosti tejto lokality nad Dunajom na maximum. V hustej spleti rezidenčných projektov realizovaných na Dlhých Dieloch rôznej kvality je tento projekt dôkazom, že sa to dá aj kultivovane.


Práca, bývanie a oddych s výhľadom na panorámu mesta
[ASB 11/2006]
Len niekoľko metrov za Domom nábytku Atrium v Petržalke na Einsteinovej ulici vyrastie ďalší architektonický objekt z kancelárie Ing. arch. Ľubomíra Závodného. Hneď za železničnou traťou na Černyševského ulici je navrhnutý Polyfunkčný komplex s administratívnou budovou a bytovým objektom, ktorý bude ležať na garážových podlažiach a zvýraznenom bloku druhého nadzemného podlažia.


Chcem vytvoriť dobrý dom
[ASB 1-2/2005]
Centrála VÚB, Kaviareň Metropol, obytný dom Nad lúčkami, Tatracentrum, Dom nábytku Átrium, Pastoračné centrum, Westend Tower - už len tento letmý výpočet stavieb hovorí, že architektúra Ľubomíra Závodného je obsahovo rozmanitá. Niekto by tvrdil, že aj tvarovo, ale to len na prvý pohľad. Ľubomír Závodný má totiž svoj osobitý štýl, ktorý ho posunul medzi najvýraznejšie osobnosti svojej generácie. Napriek tomu o architektúre nehovorí s pátosom. Nestavia budovy preto, aby sa o nich písalo aj o sto rokov. Stavia budovy, v ktorých by sa súčasný človek cítil dobre a spĺňali by jeho životné potreby. Aj preto je architektúra pre Ľubomíra Závodného nekonečnou cestou za hľadaním.


Projekt novostavby na Tomášikovej ulici ušetril všetky stromy lemujúce pozemok
[25.3.2004, Bratislavské noviny]
Projekt polyfunkčného domu Ingsteel, ktorého stavebníkom a budúcim užívateľom je rovnomenná spoločnosť, je natoľko ohľaduplný k životnému prostrediu, že jeho výstavbe nepadne za obeť ani jediný zo stromov lemujúcich bývalé parkovisko.


ATRIUM
[ASB 07/2003]
V Bratislave pri Dunaji vyrástla nová dominanta mesta, dom nábytku Atrium. Vznikol výstavný pavilón zo skla, kde sú vo vnútri okolo átria obchody a štvrtú myslenú stenu tvorí sad a samotné Staré mesto. Návštevníci nájdu v Atriu všetko, čo vytvára domov - kuchyne, kúpeľne, obývacie a detské izby, spálne a doplnky.©2017 Architektonická kancelária • Mapa stránok • Podmienky použitia • PDA • RSS