Links to articles

Exceptional house in the hole awarding in competition Building of the year 2011 (slovak language only)
[20 march 2012, Môj dom]
Rafinovaný. Takýto prívlastok azda najviac vystihuje rodinný dom, ktorý nedostal za úlohu pútať pozornosť okoloidúcich na prvý pohľad. Keď ale prekročíte bránu stavby skromne učupenej na začiatku celkom novej ulice, už vás neprestane ohurovať. Začne od cesty neviditeľným spodným podlažím, ktorého časť pokrýva zelená strecha, otvorí pred vami priestor štýlového átria a nakoniec vás prekvapí tridsaťmetrovou celoplošne zasklenou fasádou v tvare poloblúka. Najoriginálnejší prvok tohto domu nehľadajte. Také sú totiž všetky.


A3UM - design and architecture magazine (slovak language only)
[23 october 2011, Slovak television]
Pilotný diel magazínu o dizajne a architektúre sa skladá z troch častí, ktoré spája motív skla (v exteriéri, interiéri a dizajne) a revolučného, odvážneho prístupu k tradícii. Prvá časť predstaví rodinný dom – Vila Kĺzavá, od významného slovenského architekta Ľubomíra Závodného. Tretiu časť prepája s prvou postava architekta Závodného, pre ktorého (a pre odbornú verejnosť všeobecne) bratislavské Krematórium (autora Ferdinanda Milučkého) predstavuje asi najlepšie architektonické dielo na Slovensku.


Architect: God is client during the building of the church (slovak language only)
[18 june 2011, SME]
Kostol je historická stavba s vežou a zvonom, ktorá sa zaplní najmä v nedeľu, a ktorá sa nachádza na dobrom mieste v dedinách a mestách, najčastejšie neďaleko krčmy. Takto by mohla znieť odľahčená definícia chrámu pre veriacich.


Cesty víry (czech language only)
[6 june 2010, Czech television]
Program Českej televízie „Cesty víry“, ktorý pripravili K. Rechlík a J. Nosek, nahliada do nových duchovných centier v hlavnom meste Slovenska. V úvode relácie je predstavené Pastoračné centrum a Kostol Kráľovnej rodiny v Bratislave na Teplickej ulici.


Villa Hrozno, the Luxury Villa in Bratislava’ Old Town by Zavodny
[26 january 2011, Building, House and Architecture Design]
Villa Hronzo was designed by creative architects from Zavodny. The villa was located in Bratislava’s Old Town. The villa design became an architectural masterpiece that showed courage at a first glance. The structure consisted of two basic substances. One had a three storey building, which faced towards the Old wine street, while a two storey terraced building was the other one. Modern architecture covered into the original surroundings, the contemporary villa excelled a simple orthogonal ground plan with its spatial component. With clean open spaces, large sliding windows, modern furniture and a shape, the luxury villa was more than a dream home.


Cassovar Bussines Centrum - multifunctional complex between the history and the future
[27 may 2010, T-Systems Press center]
The geographical centre of the town of Košice has gained a new landmark. On the border of the historical centre and the new part of the town, there will be opened another stage of the multifunctional complex CASSOVAR on the 27th of May. A noticeable complex of buildings of the total investment costs of 100 millions Euros is being created on the place of the former brewery.


Multifunctional complex in Petržalka (slovak language only)
[9 april 2010, ASB architektúra - stavebníctvo - biznis]
Lokalita Petržalky v spojení s bývaním zvyčajne nevyvoláva najlepšie asociácie. Hromadná bytová výstavba predchádzajúceho režimu tvorí už niekoľko desaťročí charakteristickú panorámu, na ktorú sa pozerá historická časť mesta. V ostatných rokoch sme svedkami toho, ako sa developeri v spolupráci s architektmi pokúšajú vtlačiť betónovej krajine za Dunajom novú tvár. K dotvoreniu petržalskej scenérie najnovšie prispel aj polyfunkčný komplex TatraCity.


Metropolitan Star to launch in 2012 (slovak language only)
[26 november 2009, Bratislavské noviny]
Obyvatelia Bratislavy by sa v roku 2012 mohli dočkať nového kina ako náhrady za zbúrané kino Hviezda. Kino bude súčasťou komplexu Metropolitan Star, ktorý nedávno získal právoplatné územné rozhodnutie.


On a visit to a villa "Hrozno" in Bratislava (czech language only)
[20 november 2009, Životní styl]
Projekt soukromé vily "Hrozno", pocházející z dílny architektonického ateliéru Závodný AA nás oslovil svou čistotou a jednoduchostí. Souzněním mezi strohými geometrickými tvary, přírodou a starou Bratislavou, ve které se dům nachází.


Bratislava: TatraCity is completion of Einstein's "business street"
[2 november 2009, Stavebné fórum]
Not long ago when the Relaxx center was added to Bratislava-Petržalka, which by his architectural layout exceeded the Slovak border. Today, the same is true of its close neighbour - these days completed and inspected complex TatraCity, which offers modern housing meeting the highest standards. And simultaneously completes the line of the shopping - administrative Einsteinova Street by its impressive manner. Both dominants come from the architectural workshop of Ľubomír Závodný.


Living on the castle hill refuses average (slovak language only)
[23 march 2009, ASB architektúra - stavebníctvo - biznis]
Hradný vrch v Bratislave a jeho blízke okolie bude vždy lukratívnym miestom. Bývanie v tejto lokalite patrí k spoločenskej prestíži, vstup architekta do prostredia staršej zástavby je zase jeho autorskou výzvou. Platí to aj pre dva samostatné viladomy s názvom Castle Hill Residence na Mudroňovej ulici, ktoré síce vyrástli v jasne zadefinovanom územnom pláne, ale ten nebol príťažou. Naopak, bol prostriedkom pevného konceptu, pričom bonusom bola parcela s veľkorysou záhradou. „Aj preto sme si menej všímali hlučnú Mudroňovu ulicu a otočili sme sa k slnku a výhľadu na Fialkové údolie,“ vysvetľuje koncept Ing. arch. Ľubomír Závodný, ktorý aj v tomto prípade potvrdil svoj rukopis: rešpektovanie kontextu stavby v prostredí, voľné prelínanie vnútorného a vonkajšieho priestoru, geometrická skladba priestorov a dôraz na architektonický detail.


Another of the proposal for Staromestská street solution (slovak language only)
[27 november 2008, Bratislavské noviny]
Na workshope o novom riešení Staromestskej ulice prezentovali nedávno svoje návrhy aj autori z Architektonickej kancelárie Závodný AA. Boli jednou z kancelárií, ktoré oslovil hlavný architekt mesta Štefan Šlacha.


Architect. No dictator, no back bender (slovak language only)
[6 august 2008, PROFIT / Jozef Ryník]
Architekt Ľubomír Závodný začínal svoju profesionálnu dráhu ako projektant obchodných stavieb. Tých sa nevzdal dodnes. V portfóliu realizovaných projektov má aj rodinné domy, kostoly, kaviareň či banky. Architekt má podľa neho zvládnuť všetky typy stavieb. Špecializovať sa iba na jednu oblasť by bolo zabíjanie kreativity. A tá je v tejto práci podstatná.


Condominium Renaissance (slovak language only)
[21 july 2008, ASB architektúra - stavebníctvo - biznis]
Nad Devínskou cestou v Bratislave sa nedávno dokončil bytový projekt Condominium Renaissance. Medzi Matejkovou ulicou, Devínskou cestou a údolím Jurigrad vyrástlo sedem terasových domov s jemným, mierne sa obmieňajúcim a variujúcim tvaroslovím. Bývanie kondominiálneho typu spolu s kvalitou architektúry a ponúkaných služieb zúročuje danosti tejto lokality nad Dunajom na maximum. V hustej spleti rezidenčných projektov realizovaných na Dlhých Dieloch rôznej kvality je tento projekt dôkazom, že sa to dá aj kultivovane.


Work, living and leisure activities with a view of the cityscape (slovak language only)
[ASB 11/2006]
Len niekoľko metrov za Domom nábytku Atrium v Petržalke na Einsteinovej ulici vyrastie ďalší architektonický objekt z kancelárie Ing. arch. Ľubomíra Závodného. Hneď za železničnou traťou na Černyševského ulici je navrhnutý Polyfunkčný komplex s administratívnou budovou a bytovým objektom, ktorý bude ležať na garážových podlažiach a zvýraznenom bloku druhého nadzemného podlažia.


I want create a good house (slovak language only)
[ASB 1-2/2005]
Centrála VÚB, Kaviareň Metropol, obytný dom Nad lúčkami, Tatracentrum, Dom nábytku Átrium, Pastoračné centrum, Westend Tower - už len tento letmý výpočet stavieb hovorí, že architektúra Ľubomíra Závodného je obsahovo rozmanitá. Niekto by tvrdil, že aj tvarovo, ale to len na prvý pohľad. Ľubomír Závodný má totiž svoj osobitý štýl, ktorý ho posunul medzi najvýraznejšie osobnosti svojej generácie. Napriek tomu o architektúre nehovorí s pátosom. Nestavia budovy preto, aby sa o nich písalo aj o sto rokov. Stavia budovy, v ktorých by sa súčasný človek cítil dobre a spĺňali by jeho životné potreby. Aj preto je architektúra pre Ľubomíra Závodného nekonečnou cestou za hľadaním.


New building on Tomášikova street saves all the trees lining the plot (slovak language only)
[25 march 2004, Bratislavské noviny]
Projekt polyfunkčného domu Ingsteel, ktorého stavebníkom a budúcim užívateľom je rovnomenná spoločnosť, je natoľko ohľaduplný k životnému prostrediu, že jeho výstavbe nepadne za obeť ani jediný zo stromov lemujúcich bývalé parkovisko.


ATRIUM (slovak language only)
[ASB 07/2003]
V Bratislave pri Dunaji vyrástla nová dominanta mesta, dom nábytku Atrium. Vznikol výstavný pavilón zo skla, kde sú vo vnútri okolo átria obchody a štvrtú myslenú stenu tvorí sad a samotné Staré mesto. Návštevníci nájdu v Atriu všetko, čo vytvára domov - kuchyne, kúpeľne, obývacie a detské izby, spálne a doplnky.©2017 Archiectural Office • Site map • Terms of use • PDA • RSS